streda 26. augusta 2015

ČO ROBIŤ KEĎ: ideš na gymnázium?

Aloha!
Nuž, škola sa nám blíži veľmi rýchlym tempom a zostáva nám už len sedem dní voľna, leňošenia a prázdnin, než si na ďalších desať mesiacov zase sadneme do lavíc. Na druhej strane, moji Americkí kamaráti v škole sedia už viac než týždeň – takže my sme ešte celkom lucky, že nám ešte stále zostáva pár dní voľna. Hoci, keby mi niekto ponúkol ďalšie dva mesiace voľna, asi by som to zobrala bez hlbšieho premýšľania. Keby bolo keby, boli by sme v nebi.

Niekoho z nás čaká posledný ročník – či už na strednej ako mňa a Lotte, obe sa už veľmi tešíme na maturitu (cítite tú iróniu, že?) alebo posledný ročník základnej školy, počas ktorého vás čakajú Monitor a prijímačky. Možno dokonca posledný ročník na výške. Nuž, tí šťastnejší len pokračujú ďalej, či už na základnej, strednej alebo dokonca vysokej škole. A v neposlednej rade sú tu i tí, ktorých čaká nástup do prvého ročníka. A práve tým, ktorí nastupujú do prváku na gymnáziu venujem tento článok. Máte moju psychickú podporu. Samozrejme, rady uvedené nižšie môžu platiť i na iné stredné školy, píšem však hlavne vlastné gymplácke skúsenosti.

Na začiatok by som chcela poznamenať, že gymnázium ako škola sama o sebe nie je zlá a ja vôbec neľutujem, že som si sem podala prihlášku. Všetko závisí len na ľuďoch – na profesoroch, spolužiakoch a na vás. Je však dobré podávať si nejaké tie osvedčené rady, tipy a triky ako to celé prežiť a nezblázniť sa.


#1 POZOR  NA PROFESOROV
Toto je dôležité povedať hneď na začiatku a v tomto bode sa bude nachádzať hneď niekoľko rád. Ako prvé spomeniem, oslovovanie. Neviem prečo si všetci profesori potrpia na toto pomenovanie, keďže im podľa správnosti nenáleží. Nech sa to má akokoľvek, na mojej škole sú snáď všetci príšerne hákliví a nedajbože, aby ste ich náhodou degradovali len na učiteľa. Po prestupe zo základky je ťažké si na to zvyknúť, ale snažte sa na to dávať si pozor. Urobíte si dobré meno u niektorých starých ježibáb a budete mať štyri roky pokoj.

Dôležité je poznamenať i to, že prvý dojem robí divy. Preto sa na prvých hodinách snažte, ale nesnažte sa až príliš. Znie to dosť záludne, ale hovorím z vlastnej skúsenosti. Na fyzike som sa predviedla ako žiačka  študentka z dobrej školy, ktorá vedela pár informácií a preto som sa tri roky neobjavila pri tabuli a nebola som nútená počítať príklady. Naopak, na dejepise som sa prihlásila medzi prvými a profesorka si ma zjavne zapamätala ako veľmi snaživú študentku. I preto ma za polrok vyvolala hneď niekoľkokrát a väčšinou po jej otázke nasledovalo moje meno, samozrejme so žiadosťou na presnú odpoveď.

(zdroj: tumblr.com)

Nehádajte sa s nimi. Toto pravidlo si aj napíšte, trikrát podčiarknite, nalepte na stôl, steny a hovorte si to ako otčenáš. Možno sa vám to zdá ako pritiahnuté za vlasy, ale zvlášť tak staršie ročníky si veľmi potrpia na tom mať posledné slovo. Aj keď máte pravdu, radšej si zahryznite do jazyka. Nemá cenu zvyšok štúdia trpieť, ak si na vás niekto zasadne len preto, že ste si dovolili povedať svoj názor. A nezabudnite, stále vám dokonca môžu sedieť i v komisii na maturite.

A posledné – neverte im! Ak si vytvoríte dobrý vzťah s jedným či dvomi profákmi, je to dobre len pre vás. Ale ak vás zrazu začnú všetci vyzývať k tomu, aby ste sa im posťažovali, popísali hodiny iných vyučujúcich a podobne, nerobte to. Poznámka pre záznam – ďalšia vlastná skúsenosť. Naša, už bývalá, profesorka etiky sa s nami veľmi rada rozprávala o svojich kolegoch. A ako sme neskôr zistili, hneď im všetky naše sťažnosti pretlmočila a na ďalších hodinách sme mali neočakávané testy, bleskovky, päťminútovky a podobne. Trochu iné je to u triednych profesorov, ktorí sú tam hlavne na to, aby vám pomáhali. Najskôr si však trochu preklepnite a popýtajte sa na nich u starších žiakov. Nechcete predsa nič riskovať.

                #2 STOJTE PRI SPOLUŽIAKOCH
Jednak je fajn, ak budete spolu ako kolektív vychádzať a jednak sa vám to tiež vždy vráti. Ak budete potrebovať doučovanie z niektorého predmetu, stačí sa len opýtať v triede (ak tam budete mať nejakého výnimočného inteligenta samozrejme). Ak budete potrebovať akúkoľvek pomoc, platí to isté – avšak vždy pomáhajte aj vy ostatným. Ja sama som mala pred testami, hlavne z matiky a fyziky, doučovania so spolužiačkou alebo spolužiakom (shoutout V. a E.!) a len vďaka tomu som tri roky ťahala moje nenávidené predmety na trojky. Na oplátku som však ja ostatným pomáhala s angličtinou, slovenčinou a podobne. Dobrý kolektív sa hodí i na výletoch. Asi nikdy nezabudnem na naše fajn zážitky z koncoročných výletov, lyžiarskeho, KOŽAZu a podobne.

A navyše, keď začne nejaký ten profesor byť nepríjemný na jedného jedinca, väčšinou sa v triede nájde aspoň jeden odvážlivec s veľkou hubou a zastane sa ho. Síce tým poruší vyššie zmienené pravidlo o nehádaní sa a pritiahne pozornosť len na seba, ale je fajn vidieť, že máte fajn kolektív.

(zdroj: tumblr.com)

Zozačiatku to v triede bude vyzerať všelijako, nebudem vám klamať. Budete vzájomne noví, málokoho budete poznať a budú sa tvoriť skupinkytí z tej zéešky, hentí z druhej zéešky. Potom sa to však premiesi, na výletoch, poobedných aktivitách (žmurk žmurk). Napríklad moja trieda nebola vždy tak skvelá ako minulý školský rok. Prvé dva boli hrozné a v triede bolo milión skupiniek, falošné dievčatá. Avšak v treťom ročníku sme sa všetci prebrali a začali spolu vychádzať. A hneď bolo lepšie.

Čo sa týka státia za spolužiakmi – nezrádzajte ich. Ak sa vám aj zdá, že ste zlí kolektív či vás nemajú radi, neurobte túto chybu. V prípade, že sa bude profesor pýtať či máte úlohu a zdá sa, že ju máte len vy, radšej buďte ticho a podržte zvyšok triedy. Jednak ak ju profesorovi dáte/ukážete, bude kričať aj tak, no navyše na vás budú zazerať i spolužiaci. To vám za to nestojí.

                #3 ROBTE SI ŤAHÁKY
Akoby som vám toto musela vysvetľovať, že? Je to lepšie ako prísť na test absolútne nepripravený a navyše, i pri tom písaní sa čosi naučíte. Možno to nebudú všetky vzorce na fyziku, všetky názvy na biolu, ale bude to aspoň niečo. Dávajte si však pozor na vyučujúcich. Niektorí to môžu mať v paži a celý čas sedia za katedrou, iní sa však veľmi radi prechádzajú. Skrývajte si ich pod papier – to som robila rada ja. Ale odstriehnite si, ktorý profesor rád berie testy z lavice a číta si ich, aj keď vám chýba polovica zadaní (shoutout profesor geografie, niekoľkokrát som kvôli vám skoro zinfarktovala). Ďalšie fajn miesta sú peračník, rukáv, mobil či kalkulačka a podobne. Určite máte kopec skúseností.
 
(zdroj: tumblr.com)

Ak dokonca ťahák napíšete vo worde, hoďte ho do facebookovej skupiny (pripomienka: urobte si FB skupinu pre triedu, môžete si tam pridávať ťaháky, prezentácie, vypracované labáky a navyše môžete beztrestne otravovať spolužiakov otázkami ako „Čo bude zajtra na teste z BIO?“ alebo „Pošlite mi poznámky z UKL“ a možno dokonca padnú aj žiadosti „Nediktujte ma na zajtra prvých hodinách.“) a všetci spolužiaci vám budú vďační.

                #4 SNAŽTE SA, NEPREHÁŇAJTE TO
Narážam na všetky predmety. Mať ich pod kontrolou neznamená byť čistý jednotkár, hoci mám spolužiaka, ktorý je proste múdry a ide mu to. Na druhej strane mám i kopec spolužiakov, ktorí sa biflli, učili sa od rána do večera a to všetko len preto, aby mali čisté jednotky.

Ja som si našla svoj systém: vybrala som si predmety, ktoré mi skrátka idú a tým som sa venovala na 110%, ako angličtina (viva la úspešne zložené štátnice na 1 z úrovne B2, keby mi to stále mohlo nahradiť maturitu), slovenčina (shoutout mojej maminke, ktorá je slovenčinárka) dejepis. Z toho som dokonca niektoré látky musela prerozprávať spolužiakom, lebo za profesorkou nestíhali. Čo sa týka ostatných predmetov, skutočne neznášam – vždy som neznášala a vždy budem – matiku a fyziku. S rodičmi padla dohoda, že pokiaľ nepadnem pod trojku, budú spokojní. A tak som z nich mala trojky a všetci boli radi. (Vtipné je, že z matiky som na ZŠ mala vždy dvojky a z fyziky dokonca jednotky :D).

Pravdou však je, že ja som proste tupá, čo sa týka hlavne matiky. Možno by som aj bola schopná čosi vypočítať, ale vždy po chvíli zistím, že mi buď chýba logické myslenie alebo som skrátka idiot. Nuž, spolu so skvelou spolusediacou som to vždy potiahla tak, aby mi nikdy nehrozilo prepadnutie.

A presne to sa týka aj vás. Nesnažte sa byť vo všetkom perfektný, pretože potom príde tretí ročník, voľba maturitných predmetov a hľa. Mám zo všetkého jednotky, čo teraz? bola častá otázka, ktorú si kládli spolužiaci. Vyberte si tie predmety, ktoré máte radi a venujte sa najmä im (plus slovenčina a cudzí jazyk). Z ostatného si pokojne udržujte dobré známky, ale nechoďte cez mŕtvoly.

(zdroj: tumblr.com)

Gymnázium vám v tomto otvorí oči. Šla som naň s tým, že chcem ísť na medicínu. Na základke som mala skvelé učiteľky biológie a chémie, chodila som na olympiády, mala čisté jednotky (až na matiku, z ktorej som mala vždy dvojku, grr) a potom prišiel gympel. Na chémiu sme dostali najhoršiu možnú profesorku a môj záujem o tento predmet absolútne ochladol (vidíte aký veľký vplyv môže mať vyučujúci?) - testy dávala z látok, ktoré sme ani nepreberali, hodiny prebiehali štýlom, že bola prvých pätnásť minút zatvorená v kabinete, ďalších desať nám nadávala (a teraz si nerobím srandu a ani nepreháňam, skutočne nám nadávala) a potom pustia prezentáciu. Zazvonilo, fajront, častokrát, keď už väčšina triedy bola preč, zvykla zakričať, že na ďalšej hodine bude test a podobne.

Držím vám palce a dúfam, že vy nikoho takého nedostanete.


Inak, hovorím len za seba pravdaže, gymnázium je fajn. Prvý ročník je ťažký na aklimatizovanie sa, skok zo základky dá zabrať. Musíte sa naučiť učiť sa, zvládať profesorov, ktorí sa s vami nebudú hrať ako v rukavičkách.
Druhý ročník bol náročný hlavne čo sa týka učiva – matiky sme mali neskutočne veľa, na chémii nám menili profesorov – po jednej, ktorá nám púšťala prezentácie sme dostali takého, ktorý skúšal každú hodinu a báli sme sa ho.
Tretí ročník bol fajn a uvidíme, čo mi prinesie štvrtý

A čo vy? Aké máte skúsenosti s gymnáziom, strednou školou? :) 

13 komentárov:

 1. Super článek :) Moc děkuji za typy :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem veľmi pekne, som rada, že to niekomu pomôže :)

   Odstrániť
 2. Já na gymnáziu jsem od 5. třídy :D jinak dobré tipy :)
  Denisse Beauty

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Eeeej, to máš jednak fajn a jednak nezávidím :D ale ďakujem :)

   Odstrániť
 3. Úžasný a zábavný článek :) Tipy se mi budou po létě určitě hodit O:)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem veľmi, veľmi pekne! :) Dúfam, že všetko zvládneš v pohode :)

   Odstrániť
 4. super článok, myslím že si veľa ľudom pomohla aj keď ja si ho prečítam až o rok, zatiaľ ma čaká monitor a rozhodovanie sa..:)
  byEmber

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem veľmi pekne a hádam to teda niekto zúžitkuje teda. Držím palce pri monitore a snáď všetko zvládneš ľavou zadnou :)

   Odstrániť
 5. Díky bohu za tenhle článek! Jinal vice meně vše vim a jsem připravena, takže super na osvěžení paměti!

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Haha rado sa stalo! Som rada, že som niekomu pomohla! :)

   Odstrániť
 6. Ja som vždy počúvala od všetkých kamošov čo išli na gympel, že by takú chybu už nikdy nespravili. Tak som skončila na obchodnej a ešte som si dala bilingo - skvelý výber -,- Bola som hlupučká a myslela si aká to bude sranda keď pôjdem z osmičky na strednú. Teraz už by som neišla. Pravdepobne by som aj tak skončila na Obchodnej, ale o rok neskôr a nie na bilingválnom :D
  1.
  to s tým oslovením profesor tiež nechápem :D Prvý mesiac si pamätám, že to bolo celé divné volať ich "profesori" ale potom už mi bolo divné volať niekoho "učiteľ" :D Máme takú vrátničku, ktorej stačí priniesť čokoládu (Orieškovú!) a celý rok je na vás dobrá :D o tom to triku ale veľa ľudí nevie - takže majú smolu.
  A slovenčinárka? "Povedz SVOJ NÁZOR na to či bol Hamlet kladná alebo záporná postava." a ja na to "záporná, veľa ľudí kvôli nemu zomrelo a bla bla...." "Zle! veď len chcel spravodlivosť!" :D tak určite môj názor -,-
  2.
  Súdržnosť v triede u nás funguje - až na dvoch ľudí sediacich v 1. lavici... Celá trieda sa zhodne, že povieme učitelke na dejepise, že sme písomku už písali (a normálne by to zhltla).... ale nie! Tí dvaja vpredu musia pripomenúť, že s oni nič také nepamätajú -,- a ptm sa čudujú, že ich nikto nemá rád
  3.
  U nás sú také prípady, keď niektorá učiteľka aj zbadá ťahák ale nič nepovie, lebo najlepšia odborná škola na Slovensku - aby sa nezhoršil priemer :D
  4.
  to keď si spomeniem na skúšky z B2 na konci prvého ročníka, chce sa mi plakať (samozrejme dala som na 98%), profesori nás riadne dusili, chudák ten čo musel hovoriť o science and tech. :D ja šťastný človek som mala Cestovanie a cestovný ruch :D
  Inak super článok - mohol aj mne niekto vtedy napísať článok o správaní na OA :D mala by som prvý rok bez problémov ... práve si zachránila veľa prváckych duší pred problémami :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Pánečku, ja som tiež chcela ísť na bilingválne, ale z deviatky. Ale žiaľ - teda, možno chvalabohu, idek :D - mamina nedovolila. Každopádne hej, to oslovovanie je celé zle.
   A rovnaké profesorky sú aj u nás, ale vďakabohu mňa neučí. Inak by som si asi hodila slučku :D
   A ani u nás nie sme celá trieda skvelý kolektív, ale väčšina. No žiaľ, také prípady ako u teba na dejepise sú aj u nás. Zabiť je málo -_- :D
   Zase my nie sme nejaká bohovská škola, tretí najlepší gympel v kraji vraj, ale veľmi tomu veriť nechcem :D no niektorí vidia ťahák a nič nepovie, iní by zase odťali ruku dobre že nie :D
   Ja som mala na B2 témy Shakespeare a Health, pričom to zdravie som prvýkrát videla 10 minut než som šla dovnútra, takže dovidenia. :D
   A snáď som teda vážne nejakému tomu dieťaťu pomohla :D

   Odstrániť
 7. Super článek!:)
  Tento šk. rok nastupuji do prváku na gymnázium a jsem z toho docela nervózní, ale věřím, že to bude ok. :)
  Děkuji za tipy!:D doufám, že díky nim to všechno nějak přežiju :D :)

  OdpovedaťOdstrániť

© daydreaming. 2012 | Blogger Template by Enny Law - Ngetik Dot Com - Nulis