streda 22. júla 2015

ČO ROBIŤ KEĎ: nemáš čo robiť?

Všetci sme si prešli podobnou fázou prázdnin. Tridsiateho júna sme všetci nadšene hodili vysvedčenia do tašiek (pôvodne som chcela povedať do vzduchu či koša, ale honestly, to by naši rodičia neprežili) a šli piť oslavovať. Mali sme hlavy plné plánov a rozvrh sme mali pripravený na každý jeden deň prázdnin. Väčšinou to aj vychádza, no možno také prvé dva týždne a potom sa to obvykle pokazí. Najlepšie z ničoho nič. Buď to kamarátka dostane horúčky, celkom logické v tridsiatkach mať štyridsiatky, alebo druhá kamoška odíde na vytúženú/tisíckrát prekliatu (vyberte podľa potreby) dovolenku. A ty musíš najbližšie dni prežiť bez toho, aby si sa unudil k smrti.

Toto som veľmi odborne nazvala hluché týždne a ver mi, je to to najhoršie, čo ťa môže počas prázdnin stretnúť. Zatiaľ čo jedna polovica kamarátov si užíva kade tade – nehľadiac na to, či sú s rodičmi a užívajú si, pretože musia alebo sú s inými kamarátmi a vás nepozvali, druhá polovica trpí chorobami od výmyslu sveta. A ty, hoci ťa to veľmi láka pridať sa aspoň k tej druhej časti, sa máš aspoň natoľko radi, že ohrozenie zdravia radšej neriskuješ. Ja ťa chápem.

Ale čo ti teda zostáva?

1.)  Spravte si day off. 
Po dvoch týždňoch (rátam s tým, že tie ti išli presne podľa plánu, ale pokojne si to číslo nahraď za to tvoje) plných osláv, festivalov, chát, opíjačiek, nikdy nekončiacich osláv a prebdených nocí tvoj organizmus potrebuje day off. Nezabudni sa vašim kamarátom poďakovať, že na teba mysleli a dopriali ti ho. Nielenže si totižto potrebuješ dospať spánkový deficit a tak, nehľadiac na frfľanie rodičov pokojne vylihuj v posteli aj do tretej pm, aj tvoja pečeň potrebuje zreinkarnovať.
Počas tohto dňa nerob nič. Vyvaľ sa v posteli (zapni si klímu či ventilátor, lebo je fakt hic) a pusti si telku. Keďže je uhorková sezóna a toto ťa čoskoro prestane baviť, keďže všetky stanice ponúkajú buď to reprízy dvadsaťročných telenoviel či kriminálok, pokojne presedlaj na počítač. Výhodu majú tí, ktorí vlastnia notebook a teda sa s ním môžu uložiť späť do postele.
Hlavne platí zákaz pitia. Nezabudni na tvoju pečeň, deň bez alkoholu jej nielenže prospeje, ale ju aj prekvapí. A navyše, nie si alkoholik, aby si pil sám.
(zdroj: tumblr.com) 
2.) Upratuj/pomáhaj stvoriteľom.
(Si sa zbláznila ni? Čo ti šibe?...)
Uznávam, toto nie je veľmi príjemné a rozhodne sa to nečíta dobre. Ale ruku na srdce, však si ešte nevypratal školskú tašku, ktorá ti leží kdesi v kúte izby? A teraz si spomeň na to, že tam je ešte možno desiata z polovice júna alebo fľaška čaju. A čím pozdejšie sa dokopeš k tomu, aby si ju upratal, tým viac to bude nechutné. Ver mi, nechceš vidieť štyri druhy plesne na dvojmesačnom chlebe so šunkou. Nechceš.
A bodlo by aj pozrieť sa na nové učebnice, ak ste ich dostali na konci roka. Premôž sa. Nenútim ťa gumovať ich, tie pomôcky bývalých majiteľov sú užitočné, toto si uvedomil aj Harry v Polovičnom princovi (ale ak tam nájdeš nejaké neznáme kúzla, rozhodne ich neskúšaj na nevinných obetiach), ale láskavo si aspoň dozadu napíš meno. Pretože učebnice zvyknú kolovať po triede a na konci roka, keď sa zbadáš, že ti trištvrte kníh chýba, bude len tvojou výhodou, keď ich budeš môcť vydrapiť z Paľkových rúk s úsmevom a slovami: „Táto je moja, debil.“
Čo sa týka pomáhania stvoriteľom, toto býva ošemetné. Väčšinou totižto na teba zostáva len tá špinavá práca, ktorú nechce nikto iný robiť. „Vynes smeti. Pozametaj. Ošúp zemiaky...“ ale nakoniec to má pár výhod. Jednak si rodičia všimnú snahu (a tak, prosím, prevracaj oči čo najmenej, na to je stará generácia veľmi háklivá) a poznamenajú si do hláv, že cez leto si aj trochu pomáhal. A ak nie sú až takí držgroši, väčšinou ti z toho aj trochu kvapne. 

(zdroj: tumblr.com)
 3.) Choď von.
(Lol, však jak si písala, polka kamošov je chorá a polka preč.)
Ja uznávam, že som čosi také napísala. Ale ani to ti nebráni v tom ísť von a dostať do tela trochu vitamínu D. Je festivalové obdobie a si mladý – kedy inokedy máš šancu urobiť čosi bláznivé? Kúp si lístky a bež na ten festival aj sám. Zabav sa tam s niekým a urob si aspoň pár nových kamarátstiev. Nehovor, že sa to nedá, moja reálna a živá kamarátka B. je príkladom toho, že dá. A navyše, okrem toho, že šla sama, spravila si nové priateľstvá, podarilo sa jej spraviť si fotku s The Paranoid.
Ak toto nie je pre teba, v pohode. Stále zostávajú iné možnosti. Zober si mobil, deku a bež von. Trebárs aj do parku alebo na pole (výhoda malomestských detí, všade naokolo máme pole) a foť. Aj v prípade, že ti to nejde, aspoň jedna fotka sa musí podariť. A keď ťa to prestane baviť, vystri si deku a ľahni si. Na opaľovanie nemusíš mať spoločnosť, stačí ak si do uší vložíš sluchátka a bude ti hej.
Ak máš čosi takéto kus od ruky, sadni na bicykel, hopni do korčúľ a ide sa. Slovensko je plné lúk či polí a všetky do jedného sú krásne. Stačí len objavovať. Alebo sa odváž a zavolaj von niekoho, s kým si sa už dlho nebavil. Aj to je cesta k novým priateľstvám.
(zdroj: tumblr.com)
4.) Tvor.
Ak ťa baví písať, vymýšľaj nápady a píš. Žiadne prokrastinovanie ani leňošenie. Pekne krásne vypni všetko čo ťa ruší, nechaj si pustenú nejakú pesničku a otvor word. Viem, že začiatky po niekoľko mesačných pauzách sú náročné, no čím skôr začneš, tým skôr to pôjde ľahšie.
Ak písanie nepatrí medzi tvoje koníčky, niečo iné ťa predsa baviť musí. Kresli! Foť! Nemusíš byť Monet, Manet, Matisse, Picasso či da Vinci a nemusíš mať ani najdrahšie foťáky. Stačí, že ťa to baví a dáš do toho kus seba. Alebo tým aspoň zabiješ nudu, veď svoje diela nemusíš hneď vystavovať v národných galériách. Bav sa pri tom.

(zdroj: tumblr.com) 
5.) Pomáhaj.
A teraz nemyslím rodičom. Prv než sa zasmeješ a budeš tento bod považovať za zbytočný sa zamysli, okay? Máš každý deň čo jesť? Máš vreckové? Máš milujúcich rodičov či rodinu?
A teraz si vezmi, že niektorí ľudia nič také nemajú. Zájdi do nejakého domova dôchodcov, krízového centra, detského domova, útulku... Všetci, ktorí chcú pomáhať, chcú chodiť na misie kamsi do Afriky. Ale vyčarovať úsmev vieš aj doma, trebárs aj v rodnom meste. Netvrdím síce, že ísť na mesiac či dva do Afriky alebo kamsi inde nie je šľachetné, práve naopak! Ale na obdobné misie sa pravdepodobne treba zahlásiť o hodne dopredu, ak si si len teraz uvedomil, že by si chcel byť užitočný nielen pre seba, podobné miesta sú ako pre teba. Navyše, ľudia tam sa len potešia, keď zistia, že im ktosi chce pomáhať.
Pripomínam, že práce v týchto zariadeniach sú väčšinou dobrovoľné – pomáhaš, ale nezarábaš. Ale byť nápomocný je jeden z najúžasnejších pocitov. Oplatí sa to zažiť. Navyše, spoznáš ďalších ľudí, vypočuješ si ich príbehy a zmúdrieš. Možno aj nájdeš nové priateľstvá, ale hlavne dostaneš lekciu.
(zdroj: tumblr.com) 
6.) Pracuj.
Aj keď si sa možno zobudil až teraz a uvedomil si, že brigáda by bola fajn, stále máš mesiac a dačo na záchranu. Veľmi dobre chápem, že sa ti nechce stále drankať peniaze od maminy či tatina, no rada do budúcnosti – začni si vybavovať brigádu skôr než koncom júla.
Popýtaj sa rodičov, či o niečom nevedia. Popýtaj sa kamarátov, susedov, sesterníc a bratrancov, aj tých z tretieho kolena. A keď ťa všetci pošlú kade ľahšie, choď do mesta. Niektoré predajne sú natoľko zhovievavé, že na okná vyhodia cetlíky „Zháňame brigádnikov“ no iné obchody či podniky ich zháňajú tiež, len to nevykrikujú do sveta. Takže naber odvahu a prejdi k nejakej zamestnankyni či zamestnancovi  a slušne sa spýtaj, či nehľadajú alebo nepotrebujú výpomoc. V nejakom treťom či štvrtom obchode aj uspeješ, verím ti.

(zdroj: tumblr.com)  
Tak, toľko z tipov, ktoré ti môžem momentálne poskytnúť. Snáď ti aspoň jeden padne v úžitok a prekonáš tak hluché týždne bez ujmy na psychike. Stále platia aj klasické rady: čítaj, choď nakupovať, choď do knižnice, počúvaj hudbu, pozeraj filmy či seriály... Držím ti palce! 
Čo sa týka článkov, vymyslela som si sériu ČO ROBIŤ KEĎ a mne len zostáva dúfať, že vás čosi podobné oslovilo. Mám v pláne i ďalšie rady, dúfam, že ich nezabudnem. Prajem príjemný zvyšok dňa a čo najmenej hluchých týždňov. 

6 komentárov:

 1. Odpovede
  1. Day off je super vec :D čím častejšie, tým lepšie :D

   Odstrániť
 2. Day off mam skoro kazdy den :-D a kreativni cinost me vzdy zabavi ;-)
  super blog ;-) davam odber a pridavam adresu na svuj, treba zaujme :-D
  Www.fantasyalatriel.blogspot.cz

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Aj ja, popravde :D ale posledné dni sa snažím niečo robiť, tak chodievam von, tvorím a tak :) kreatívna činnosť je super. Ďakujeme za odber a určite sa zastavíme :)

   Odstrániť
 3. Skvělý blog. :) Já se v létě vůbec nenudím, pořád někam jezdím a když mám náhodou volno, tak je tolik věcí, co bych chtěla přečíst/napsat a ušít, že se ani nezastavím. Nakonec jsem desetkrát aktivnější, než přes školní rok. :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujeme :) ja sa snažím nenudiť, čo najčastejšie chodievam von a tak :) leto je super na oddych, preto to využívam i týmto smerom. A hlavne, dospávam ten deficit spánkový, ktorý sa mi nazbiera cez rok a počas školy :D :). Držím palce, nech sa všetko podarí a nech všetko zvládneš a stihneš! :)

   Odstrániť

© daydreaming. 2012 | Blogger Template by Enny Law - Ngetik Dot Com - Nulis